انجمن بیکر استریت

نسخه‌ی کامل: حافظه عصبی ، در غدد بویایی کشف شد
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

به نام خدا
[تصویر:  b_250_200_16777215_00_images_stories_art...9b7848.jpg]
چندین دانشمند از دانشگاه وسترن ریزور در سال 2009برای اولین بار سیناپس هایی حافظه ای را در غدد بویایی پیدا کردند که بخشی از مغز در فرآیند حس بویایی است.
 
در سال 1970 دانشمندان فهمیدند که عناصری بین سلولهای مغز ، که سیناپس نامیده می شوند ؛پس از دوره های کوتاه مدت فعالیت، قدرتشان می تواند زیاد شود.این پروسه دوره طولانی نیرومندشدن نامیده می شود، با نام اختصاری(ال.تی .پی)،این مراحل خود به خود،ما را هدایت می کند که چگونه، از بین انبوه اطلاعات ذخیره شده در مکانی خاص ، اسامی واتفاقات را بیرون می کشیم.
آزمایشاتی که تا به حال بر روی مغز پستانداران و"ال تی پی" در دنیا انجام شده است،تقریبا یک استثناء را بیان می کند:بخشی از مغز در فرآیند بوییدن،غدد بویایی.

"گائو "یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد آموخته بود ،که تخریب غدد بویایی در گوسفند مادر سبب می شود که نتواند بره(بچه گوسفند) خود را شناسایی کند،وباعث شود که بره های دیگر گوسفندان را با بره خود اشتباه بگیرد گائو به این نتیجه رسید که،گوسفند مادر پس از چند ساعت از تولد بره با غدد بویایی بچه اش را شناسایی می کند.

گائو ودوستش استروبرگ با یک میکروسکوپ لیزری با نام "تحرک فوتون 2 "که خودشان ساخته بودند ،آزمایشی را انجام دادند.این میکروسکوپ پژوهشگران را قادر می ساخت که سلولهای درون مغز را ببینند،و امتحان کنند که: آیا می توان در ورودی سلولهای حافظه بویایی دخالت کرد ؟
معمولا دانشمندان نرولوژیست بر این باور بودند که،پردازش اطلاعات در مغز مشابه هرم است ،از بالا به پایین کار می کند.تمامی سیستم های حسی(قسمت پایین هرم) کار ساده خود را انجام می دهند وسپس اطلاعات را در اختیار مغز(یعنی قسمت بالای هرم) قرار می دهند.آنها مغز را فراز وقله هرم می دانستند،که اطلاعات انتزاعی را انعکاس می دهد،مثل شکل وفرم صورت آدم ها در حس بینایی ، ویا ملودی موسیقی در حس شنوایی.منطقه مغز ،محل ادراک ما از جهان اطراف مان،که احتمالا در منطقه بالای هرم است.

به هر حال ،این تحقیق به آنها نشان داد که مغز توانایی تغییر ،با یک تجربه غیره منتظره را دارد.تغییر درک بویایی با تغییر در غدد.

تجربه وتحقیق گائو و استروبرگ ثابت کرد که مغز ممکن است در ابتدا بوهای مختلفی را دریافت کند وپیش بینی کند که چه رایحه وبوییست،سپس بوسیله بوهای واقعی پیشگویی مغز محک می خورد.

مطالعات قبلی می گفت ،که با تغییر در غدد بویایی می توان در چرخه شناسایی بو تغییر ایجاد کرد .مثل پیدا کردن بره توسط گوسفند مادر.اما تحقیقات گائو و استروبرگ ثابت کرد که می توان با دخالت در مدارها نیز تغییراتی در حس بویایی به وجود آورد.این تحقیق می تواند کمک کند که بتوانیم توضیح دهیم که حیوانات چگونه یک بوی خاص را به یاد می آورند. 15

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

جالب بود ;)