سلام مهمان عزیز، اگر این پیغام رو میبینی یعنی هنوز تو انجمن بیکر ثبت نام نکردی. برای ثبت نام اینجا کلیک کن و از تمام امکانات انجمن استفاده کن و لذت ببر.
اگر قبلا ثبت نام کردی، وارد شو.
جهت حمایت از انجمن
کلیک کنید
logo

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسي کنيد ، چرا نام نويسي ؟

بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات انجمن
شرکت در نظر سنجي کاربر برتر ماه با جوايز ويژه

نظرسنجی: تا کدوم سناریو جونز قاتله؟
1
2
3
4
[نمایش نتایج]
 
 
تراشه هری فرانکفورت، کی ماشرو میکشه؟
#1
مساعل اخلاقی در مراحل اولیه خیلی سادن ولی اگه کمی شرایطو پیچیده کنین آدما چیزایی که به نظر خودشون بیشتر درست میانو منطقی صدا میزنن...
از همه این حرفای همیشگی که بگزریم میخوام براتون یه سوال مطرح کنم که احتمالا به سادگی نتونین بهش جواب بدین
اول از همه اینکه وقتی یه قتل اتفاق میوفته راجب قاتل چن تا سوال پیش میاد مثلا میگن آیا از پیش برنامه ریزی شده بوده یا تصمیم لحظه ای بود و از شانس بد قاتل در موقعیتی بوده که میتونسته سریع تصمیمو عملی کنه...
یا مثلا تو حقوق اسلامی مسعله آمر به قتل و عامل به قتل رو داریم یا حتی در بند 229 قانون حمورابی(چیز باحالیه اگه بخونین) گفته میشه که معماری که خونه ای میسازه که خراب میشه و ملتو به کشتن میده قاتل اون کشته هاست یا مثلا برای قتلی که در زندان اتفاق میفته تو کشور های مختلف قوانین متناقضی داریم بعضیا سخت گیرانه تر از دنیا آزاد و بعضیا ساده تر به موضوع نگاه میکنند.(بخشی از این تفاوت بر سر متفاوت بودن قوانین دنیای آزاد کشور های مختلف است مثلا اگر زندان شما بند زندانیان حبث ابد داشته باشد در حالی که کشور شما اعدام را در قانون اساسی غیر مجاز اعلام کرده نحوه برخورد  با قاتل در این بند بسیار سخت و پیچیده خواهد بود.)
همه ی اینارو گفتم که در ابتدا حواستون باشه آدمای مختلف به مسعله قتل و قاتل به نحو های مختلف نگاه میکنن پس اگه نگاه روشنی راجب اینکه چطوری باید با دوراهی های اخلاقی که مطرح میشه دستو پنجه نرم کنین کاملا طبیعیه و نباید انتظار داشته باشین که همه سر یک جواب مشترک(که اسمشم بزاریم درست) هم نظر باشیم.
و اما هری فرانکفورت یه فیلسوفه که نظرش درباره مسعله که مطرح میکنم کاملا واضحه و میتونین با گوگل کردن اسمش ببینین که چه آدم درسخونده و شاخیه ولی من میخوام یکی از داستان هاشو که برای طرح مسعله نوشته با کمی تغییر برای شما بازتعریف کنم. پس این شما و این نسخه ای از ماجرای تراشه هری فرانکفورت:
نقل قول: تصور کنید در یک شهر کوچیک پروفسوری به نام گری آزمایشات پیشتازانه ای در علم کنترل ذهن انجام میده.(این یک استعارس و لازم نیست که حتما خیلی علمی تخیلی باشه.)
آقای گری یک روز تصمیم میگیره که یه نفرو به قتل برسونه ولی از اونجایی که خیلی باهوشه(پروفسوره خیر سرش  4 ) برنامه ای میریزه که مو لا درزش نره و حتی کسی بهش شکم هم نکنه پس میره و یک کارآگاهو به عنوان هدف انتخاب میکنه و صبر میکنه تا یکی از زندانیایی که کارگاه به زندان انداخته به نام جونز آزاد بشه.
بعد با چند تا تکنیک تبلیقاتی جونزو به آزمایشگاهش میکشونه و به بهونه انجام چن تا آزمایش یک تراشه کاملو تو جمجمش نصب میکنه که بتونه باهاش روی رفتار های جونز تاثیر بزاره.خوب حالا چن تا سناریو مطرح میکنیم:
سناریو شماره 1:
آقای گری به چیز دست نمیزنه چون به محض اینکه به مغز جونز نگاه میکنه متوجه میشه که جونز به خاطر اینکه از کارگاه بدش میاد میخواد بره  و نقشه قتل کارگاهو بکشه و در نهایت به قتل میرسونش.
سناریو شماره 2:
آقای گری از طریق تراشه متوجه میشه که جونز از کاراگاه بدش میاد و هنوز دوست داره که بکشتش اما توانایی نقشه کشیدن و پیدا کردن و بعدم از بین بردن مدارک و فرار کردنو نداره. اینجاست که آقای گری شروع میکنه یک نقشه میکشه، کارگاهو پیدا میکنه و یک راه فرارو پروتکل از بین بردن مدارک بی نقص طراحی میکنه و ناگهان جونز احساس میکنه که برای همه مشکلات راه حل پیدا کرده و میره و کارگاهو به قتل میرسونه.
سناریو شماره 3:
آقای گری با یه نگاه به چیزایی که تراشه فرستاده متوجه میشه که جونز دیگ به کاراگاهو انتقام فکرنمیکنه پس یه برنامه میریزه که کاراگاه و جونز همدیگرو اتفاقی تو خیابون ببینن بعدم با ضربه زدن به چن تا دومینو تو مغز جونز باعث میشه که جونز عصبانی بشه اما بهش تلقین نمیکنه که چیکار کن و فقط عصبانیش میکنه... این رشته از اتفاقات باعث این میشه که جونز از کوره در بره و به کاراگاه حمله کنه و جلوی دید کلی آدم کاراگاهو به قتل میرسونه.
سناریو شماره 4:
همه اتفاقات سناریو شماره 3 اتفاق میفتن ولی اینبار جونز عصبانیتشو کنترل میکنه و راهشو میکشه که بره ولی آقای گری که ساعت ها روی این برنامه وقت گذاشته و دوس داره بالاخره به یک نتیجه ای برسه مستقیما به مغز جونز دستور میده که کارگاهو بکشه و این اتفاق هم میفته و باز هم جونز قربانیرو به قتل میرسونه.
خوب حالا شما میتونین بگین به نظرتون تو کدوما قاتل جونزه و تو کدوما نیست؟
احتمالا جواباتون این طوریه که مثلا تا مورد انم جونز قاتله و تو موردای بعدش اینطور نیست. اگه تا اینجا خوندین لطفا یه لحظه صفحرو اسکرول کنین و نظر بدین که تا کدوم سناریو جونزو قاتل میدونین.
و اما مسعله اصلی که جناب فرانکفورت میخواست با طرح این داستان بیان کنه این بود که با وجود اینکه جونز هر کاری که انجام بده در نهایت خودشو چاقو به دست و بالا سر کاراگاه میبینه دلیل نمیشه که همیشه گناهکار باشه یعنی حتی اگر انسان ها در طول زندگی که انجام میدن به هیچ وجه مختار نباشنم مثلا خدا در نهایت میتونه اونارو به خاطر کارایی که اگر مختار میبودن انجام میدادن مجازات کنه یا همچین چیزی...
در نهایت تکرار میکنم همونطور که گفتم لازم نیست تراشه ای با این سطح تخیلی بودن در کار باشه مثلا اگه یک نفر به شما شماره یک قاچاقچی اسلحه و راه مثلا باز کردن قفل خونه مردمو بده یا شمارو از عمد با یکی رودرو کنه، راجب یک نفر به شما دروغی بگه که ازش عصبانی بشین، یا در نهایت به شما با نظام پاداش یا جزا یا هردو مستقیما دستور قتل یه نفرو بده کاری مشابه آقای گری کرده.
تو شرلوک و هر فیلم جنایی دیگه ای هم کم از این موقعیت ها نمیبینم(تو همین داستانی که بیکر مینویسه آدام تحت تاثیردارویی که  نیلا بهش داده یکرو میکشه و وقتی معلوم میشه که کار دارو بوده بی پیگرد قانونی و وجدانی همه میرن خونه هاشون انگار نه انگار...) مثلا اگه راننده تاکسی باشین که با حرف زدن آدمارو متقاعد کنین که خودشونو بکشن آیا شما قاتلین؟
اگه به کسی که با دوستتون سر زندگیش قمار میکنه شلیک کنین آیا شما قاتلین؟اگه خودتون تو بازی باشین و بردنه بشین(از اونجایی که شما بطری رو انتخاب کردین.) چی؟
اگه با دزدی کردن از کسایی که میدونین به راحتی میکشنتون باعث کشته شدن همکاراتون بشین آیا شما قاتلین؟
اگه تحت تاثیر یک ماده مخدر توهم زا به روانشناستون شلیک کنین آیا شما قاتلین؟
اگه خودتونو بکشین که یکی دیگ نتونه خودشو نکشه(لعنت به این دوتا) آیا شما قاتلین؟
اگه با کشتن چند نفر تونسته باشین حقی که مال نصف آدمای کشورتونه بزارین سر جاش آیا شما قاتلین؟
ودر نهایت وسوال مهم اینجاست که آیا اگر برای حفاظت از عزیر ترین نزدیکانتون به یک نفر شلیک کنید شما که هیچی.. آیا شرلوک واقعا قاتله؟
[تصویر:  Untitled.png]
پاسخ
 سپاس شده توسط لوک خوش شانس
#2
وات د هل ایز دیس  22
منظورت رو کامل نمیفهمم
اما یادمه توی کتاب جنایت و مکافات یه چیزی خوندم با مضمون کشتن یک شپش
عایا اگر. انسان بی ارزشی را که .به دیگران ظلم می کند و آن ها. را می کشد را بکشیم.....عایا ما قاتل محسوب میشویم یا نجات دهنذه بشریت
سوال مهمیه
تو بهتر ع هر کسی میدونیکجای زندگیتو کج سلیقه بودی!
چه کاریو چیو بهتر ع بقیه میتونی
خودتو خوب بشناسی همیشه خوبی
مفت بالا پایین نمیشی هی
یه ضد حال ع یکی حالتو نمیگیره
مهم اینه چشم تو چجوری ببینه
مهم اینه چی به دل تو چجوری میشینه
پاسخ
#3
(2020/05/19، 07:03 AM)Mr.moster❤️ نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
وات د هل ایز دیس  22
منظورت رو کامل نمیفهمم
اما یادمه توی کتاب جنایت و مکافات یه چیزی خوندم با مضمون کشتن یک شپش
عایا اگر. انسان بی ارزشی را که .به دیگران ظلم می کند و آن ها. را می کشد را بکشیم.....عایا ما قاتل محسوب میشویم یا نجات دهنذه بشریت
سوال مهمیه

منظورم خیلی واضحه دارم میگم تو حالتای مختلف وقتی یکی به یکی دیگ شلیک میکنه ممکنه به میزان برابر مجرم نباشه یا مثلا بعضیا که میگن نفس عمل(یعنی کشتن) مهمه و دیگ اینکه مثلا قاتل تهدید شده که اگه نکشه فیلان میشه یا اگه مثلا تو لحظه عصبانی بوده یا هر چیز دیگه ای بهونست.
چیزیم که تعریف کردم یه جور آزمایش ذهنیه؛ وضعیتی که اتفاق نیافتاده ولی ما به سادگی میگیم اگه بشه و تصمیم گیرنده مخاطب باشه حکمش چیه.
راجب سوالیم که مطرح کردی انسان بی ارزشو باید تعریف کنی و اینکه اگه یه قاتلو بکشی به نحوی قاتل محسوب میشی چون لغت قاتل به شخصی که جان انسان دیگری(دقت کنین انسان دیگر میتونه بی ارزش یا قاتل باشه) رو میگیره اتلاق میشه ولی اگه منظورت اینه که از نظر اخلاقی مشکل داره یا نه باید بگم که هر روز قاتلارو میکشن (پای چوبه دار با کلی فرمالیته کردن که کمتر حس بدی به آدما بده) و همه هم میدونن کسیم به قاتل قاتلا نمیگه قاتل و از نظر اخلاقیم یه جورایی جوامع میپزیرن که این کار باید انجام بشه پس بیاین راجبش حرف نزنیم تا حس بدی پیدا نکنیم.
یا مثلا توی یک سیستم منطقی، پلیس باید بتونه به کسی که در لبه ارتکاب به قتله(یعنی در وضعیتی قرار داره که میتونه خیلی سریع با کشیدن ماشه یه مثلا فشار دادن دکمه آدمارو بکشه.) شلیک کنه که این حرکت هم از نظر اخلاقی بی مشکل به نظر میاد.
در نهایت اینکه سوال میگه "بکشیم" که با توجه به جمع بودنش جوابو با مایی که جامعه باشه نوشتم ولی اگه منظورت یک نفر بوده باید بگم از نظر اخلاقی ممکنه کارت درست باشه(کسی که به نظرت آدم کشه رو کشتی مث پانیشر و یا در کل Vigilantism که به معنای اجرای عدالت بدونیروی از قانونه) ولی قطعا بعد میگیرنت و اگه جامعه با تو موافق نباشه(اینکه کسیو که کشتی آدم بده نشون بدی کار سختیه...) احتمالا تورو قاتل میدونن؛ ولی کی اهمیت میده که مردم چی فکر میکنن؟
[تصویر:  Untitled.png]
پاسخ
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انجمن بیکراستریت در یازدهم مرداد ماه سال 95 با هدف افزایش دسترسی مخاطبین و طرفداران شخصیت شرلوک هولمز و کارآگاهان دیگر افتتاح شد
و با قــــدرت به فعالیت خود ادامه میدهد