سلام مهمان عزیز، اگر این پیغام رو میبینی یعنی هنوز تو انجمن بیکر ثبت نام نکردی. برای ثبت نام اینجا کلیک کن و از تمام امکانات انجمن استفاده کن و لذت ببر.
اگر قبلا ثبت نام کردی، وارد شو.
جهت حمایت از انجمن
کلیک کنید
logo

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسي کنيد ، چرا نام نويسي ؟

بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات انجمن
شرکت در نظر سنجي کاربر برتر ماه با جوايز ويژه

نظرسنجی: ایامطالب موردپسندواقع شد؟
بله
خیر
[نمایش نتایج]
 
توضیح: این یک نظرسنجی عمومی‌است. کاربران می‌توانند گزینه‌ی انتخابی شما را مشاهده کنند.
چگونه دروغ بگوییم وچگونه تشخیص دهیم
#1
Lightbulb 
مشکل دروغ گویی این است که ذهن نیمه هوشیارمابه طورخودکارومستقل ازدروغ های کلامی ماعمل میکند.بنابراین زبان بدن دروغ مارااشکارمیسازد.به همین دالیل است که افرادی که به ندرت دروغ میگویند به سادگی لومیروند.زمانی که انهاشروع به دروغ کردن میکنند.بدنشان این نشانه های متناقض راازخودبروزمیدهدواین نشانه هااین احساس رابه وجودمی اورندکه که این فردحقیقت رانمی گوید.افرادی همچوسیاستمداران.وکلا.بازیگران.ومجریان تلوزیونی که شغل انهاایجاب میکنددروغ بگویند.حالت های بدنی خودراپالیش کرده اند به حدی که تشخیص دروغ گویی برای مردم عادی مشکل بوده وبه دام می افتند.انهادروغ خودرابه دوجورپالوده میکنند.اول سعی میکنند احساس خودراباحالت خودتطبیق دهند.امااین کاردردرازمدت بادروغ های فراوان به دست می اید.دوم.انهامیکوشندبیشترحالات منفی خودراچه مثبت ومنفی حذف کنند که این کارهم دشواراست.به دوست خوددروغ بگوییدواگاهانه تلاش کنیدحالات بدن خودراسرکوب کنید حتی دان زمان نیزحالتهایی کوچک وجزیی ازشمامنتشرمیشود:ازلرزش ماهیچه های صورت.بازوبسته شدن مردمکچشم.گاهی عرق کردن پیشانی.بالارفتن تعدادپلک زدنوماننداین دروغ هارااشکارمیسازدکه این حالت هاراتنهلمتخصصین وافرادخبره(مثل شرلوک درسریال elementary) مشاهده کندبنابراین برای این که یک فردبتوانددروغ بگویدبایدقادرباشدبدن خودراپنهان ودورازچشم دیگران نگه دارد.به همین دلیل بازجویی های پلیس متهم رادریک مکان بازویادرزیرنورچراغ قرارمیدهندبه گونه ای که تمام بدن اوبرای بازجویان قابل رویت باشد.به طورطبیعی اگرشماپشت یک میزنشسته باشیدوقسمتی ازبدنتان ناپیداباشد.یابه یک دیواریاپنجره بسته خیره شویددرغ گفتن اسان ترخواهدبود.واماتوصیه شرلوک:وقتی میخوای دروغ بگی کافیه اون روباحقیقت بیامیزی.                       

بخش دوم 

دروغ گفتن آسان است اما رفتاری شبیه به افراد صادق داشتن تا حدودی کار سختی است، افراد صادق مردمی مسئولیت‌پذیر هستند، آن‌ها به‌اشتباه خود اعتراف می‌کنند، و از اشتباه خود عذرخواهی می‌کنند، شما اگر می‌خواهید که همانند افراد صادق جلوه کنید بایستی در هنگام دروغ‌گویی نیز مشابه افراد صادق رفتار کنید تا از این طریق بیشترین تأثیر را دروغ شما داشته باشد،  شما بعدازاینکه داستان خیالی خود را با واقعیات پیوند زدید بایستی همانند افراد صادق و مسئولیت‌پذیر اشتباه دوستتان را بر گردن بگیرید و از طرف او نیز عذرخواهی کنید بدین گونه شخص مخاطب شما بیشتر به حرف‌هایتان ایمان می‌آورد و کمتر به شما شک خواهد کرد، البته ناگفته نماند که همین تاکتیک می‌تواند بخشی از عذاب وجدان شما را به خاطر طلب پوزش کردن کم می‌کند و به‌اندازه‌ای آرامش روانی را به شما بازمی‌گرداند.

بخش سوم (ازاین موارد خودداری کنید)

 حالت فیزیکی فرد محدود و خشک می‌شود، دست‌ها حرکت چندانی ندارند. سرعت حرکت دست‌ها و پاها حین دروغ گفتن کندتر می‌شود.- کسی که دروغ می گوید، از برخورد چشمی با شما اجتناب می‌کند.- دروغ گو دست‌های خود را به صورت، گلو یا دهانش می‌مالد. لمس کردن یا خاراندن بینی یا پشت گوش هم اتفاق می‌افتد.ژست‌های احساسی و تناقض- زمان و مدت ژست‌ها و حالات احساسی سرعت عادی خود را از دست می‌دهد. ابراز احساسات با تاخیر مواجه می‌شود و ممکن است طولانی‌تر از حالت عادی ادامه پیدا کند و بعد ناگهان متوقف شود.- زمان بین ژست‌های احساسی و کلمات متناقض است. مثلاً کسی وقتی هدیه‌ای دریافت می‌کند می‌گوید، "خیلی دوستش دارم." و بعد از گفتن جمله لبخند می‌زند به جای اینکه همزمان با گفتن جمله این لبخند را نشان دهد.- ژست‌ها و حالات با بیانات لفظی مغایر است. مثلاً وقتی می‌گوید، "دوستت دارم" اخم می‌کند.- وقتی فرد قصد وانمود کردن حالتی دارد، حالات او به حرکات دهانی محدود می‌شود به جای اینکه کل چهره او را تحت تاثیر قرار دهد. مثلاً وقتی کسی به حالت طبیعی لبخند می‌زند، این لبخند روی کل صورت او تاثیر می‌گذارد.تعاملات و واکنش‌ها- فرد مرتکب دروغگویی، حالت دفاعی به خود می‌گیرد. فرد معصوم چنین واکنشی نخواهد داشت.- فرد دروغگو در مواجهه با فرد مقابل خود که از او بخاطر دروغش پرس و جو می‌کند، احساس ناراحتی می‌کند و ممکن است سر یا بدنش را از او برگرداند.


- فرد دروغگو ممکن است ناخودآگاه اشیائی (کتاب، فنجان قهوه و امثال آن) را بین شما و خودش قرار دهد. 

بخش چهارم تشخیص
سوال‌های غیر قابل پیش‌بینی

بنابراین، بسیاری از تحقیقاتی که به دنبال تشخیص فریبکاری هستند، بیشتر از آن که روی چگونگی گفتن تمرکز کنند، روی آن چه که افراد می‌گویند یا چیستی حرف‌های آنها تمرکز می‌کنند. گرانهاگ می‌گوید، یک روش برای دست یافتن به نتیجه بهتر استفاده از تکنیک سوال‌های غیرقابل پیش‌بینی است - سوال‌هایی را بپرسید که دروغگوها از قبل برای پاسخ دادن به آنها آماده نشده‌اند.

دروغگوها بیشتر از راستگویان خود را آماده می‌کنند. اگر فقط سوال‌های قابل پیش‌بینی از آنها بپرسید، دقیقاً کاری را می‌کنید که آنها دوست دارند. راستگویان می‌توانند از عهده انواع سوالات بربیایند، چون به سادگی به حافظه‌شان رجوع می‌کنند. اما دروغگوها در مواجه با سوالات غیر قابل پیش‌بینی شرایط سختی را می‌گذرانند، چون پاسخ‌های از قبل آماده برای سوالات قابل پیش‌بینی آماده کرده‌اند و برای سایر سوالات آماده نیستند.
گرانهاگ می‌گوید، به لحاظ شناختی دروغ گفتن بسیار پیچیده‌تر از راست گفتن است. «اگر شما موقعیت را برای فرد دروغگو پیچیده‌تر کنید، او شرایط سخت‌تری از یک راستگو را تجربه خواهد کرد. به طور مثال، می‌توانید از او بخواهید یک رویداد را از آخر به اول تعریف کند که برای فردی که می‌خواهد داستان سر هم کند، کار سختی است.»

[color=rgba(0, 0, 0, 0.75)] تشخیص ناپیوستگی
زمانی که میخواهید پی ببرید آیا طرف مقابلتان در حال دروغ گفتن است، به ناپیوستگیِ صحبتش توجه کنید.
[/color]

[color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]Newberry چنین میگوید :[/color]

[color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]“زمانی که دختری را به جرم شلیک به دوستش مورد بازجویی قرار میدادم، در حال تعریف داستانی بود که در آن, او در حال دویدن بود که صدای گلوله را شنید و سپس ناگهان در بین صحبتش گفت “[/color][color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]فرد شلیک کننده را هم ندیدم[/color][color=rgba(0, 0, 0, 0.75)][/color][color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]” … من تا این را شنیدم ،تشخیص دادم در حال دروغ گفتن است که واقعا هم بود… چطور فردی صدای مهیب شلیک گلوله را بشنود و به آن واکنش نشان ندهد تا برگردد و ببیند؟ … در حین صحبتش محکم به میز کوبیدم، واکنش سریع او نگاه کردن به دستهایم بود، این واکنش مهر تایید را بر تشخصیم زد و فهمیدم او نه تنها صدای گلوله را شنیده بود بلکه برگشته و به منشاء آن صدا یعنی فرد شلیک کننده نیز نگاه کرده بود و او را دیده بود ”[/color]

[color=rgba(0, 0, 0, 0.75)][color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]سوالات غیر منتظره بپرسید
تنها 4% از مردم دروغ گو زاده شده اند که چنان حرفه ای میتوانند دروغ بگویند که کسی نتواند مچ آنها را بگیرد، اما دیگران زمانی که میخواهند دروغ بگویند، معمولا داستان خیالی شان را ناقص میسازند.
[/color]
[/color]
[color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]زمانی که شخص در حال تعریف داستانش است، زمانی که انتظار ندارد سوالی دور از انتظارش را بپرسید ،طوری که قبلا برای آن آماده نشده باشد.[/color]
[color=rgba(0, 0, 0, 0.75)][color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]برای مثال : اگر کارمندی در حال تعریف کردن درباره مهارت هایش است، با پرسیدن سوالی دور از انتظار مانند کتابی که برای افزایش مهارتش خوانده، یا منبعی که از آن یادگرفته میتوانید به نوعی تشخصی دهید آیا برای سوال شما جوابی از قبل آماده داشت؟ که احتمالا فرد صادق است، اگر خیر به احتمال زیاد در حال دروغ [/color][/color]
[color=rgba(0, 0, 0, 0.75)][color=rgba(0, 0, 0, 0.75)][color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]بدنبال تناقض بگردید
در حالت کلی، هر تن صدایی که فرد انتخاب کند و یا حالت چهره یا بدنی به خود بگیرد، که با کلمات در حال صحبتش جور نباشد، به احتمال زیاد در حال دروغ گفتن است.
[/color]
[/color]
[/color]
[color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]فوق العاده شگفت انگیز است، اما واقعیت دارد. برای مثال زمانی که فرد در حال گفتن جمله ی “من پولی ندارم فعلا به شما بدهم ،یه چند وقتی به من فرصت بدید” اما حرکت سر او به نشانه “نه” گفتن در حال تکان خوردن است ،نشان دهنده حالت تناقض است.[/color]
[color=rgba(0, 0, 0, 0.75)][color=rgba(0, 0, 0, 0.75)][color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]این حالات میتواند در بین چهره و کلمات، تن صدا و کلمات، چهره و صدا بوجود بیاید. برای مثال شاید فرد در حال تعریف موفقیت بزرگی باشد که بدست اورده است اما با تن صدایی بدون هیجان و معمولی درحال تعریف کردن است، این تناقض میتواند نشان دهنده دروغ باشد.[/color]

[color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]اطلاعات بیش از اندازه
برای مثال زمانی که از کارمندتان میپرسید “چرا دیر به سر کار اومدی؟” و او شروع میکند به تعریف کردن “صبح که بیدار شدم، دیدم نون نداریم برای صبحانه رفتم نون وایی ,شاتر محلمون گرم گرفت و صحبت کردیم و یه مشکلی براش پیش اومده بود از اقوامشون فوت کرده بود بنده خدا نمیتونست برگرده شهرستان …” یعنی در حال توضیح دادن طولانی و بیش از اندازه است به معنی پنهان کردن داستان اصلی است.
[/color]

[color=rgba(0, 0, 0, 0.75)]اطلاعات بیش از اندازه به معنی این است که فرد سخنگو، میخواهد از این شرایط خلاصی یاد اما با دادن انواع و اقسام اطلاعات در حال پوشش دروغش است و آنرا به یک دروغِ پیچیده تبدیل کرده است.[/color]

[/color]
[/color]
پاسخ
 سپاس شده توسط *شرلوک-هلمز* ، Milad ، M!NA ، Marsh_chem
#2
#بدآموزی 12
       به لحظات ملکوتی اذان مغرب نزدیک میشویم:
     دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پاسخ
#3
(2020/05/05، 04:30 PM)Nila نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
#بدآموزی 12


19
[quote pid='40564' dateline='1588676440']
این هابه یک ادم کمک میکنه دروغ گوهاروبهتربشناسه وگول حرفاشونونخوره دراصل این مثل یک تفنگه میتونی باهاش ادمای بدوبکشی یاادمای خوب رو 

[/quote]
پاسخ
 سپاس شده توسط Cripher
#4
(2020/05/05، 06:37 PM)sheiza نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(2020/05/05، 04:30 PM)Nila نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
#بدآموزی 12


19
[quote pid='40564' dateline='1588676440']
این هابه یک ادم کمک میکنه دروغ گوهاروبهتربشناسه وگول حرفاشونونخوره دراصل این مثل یک تفنگه میتونی باهاش ادمای بدوبکشی یاادمای خوب رو 

[/quote]

آره ولی به هر حال کشتن به ذات کار بدیه و اینکه این دروغگو های ناشیو لو میده و دروغگو های حرفه ای میسازه.
البته من خودم به نظرم اشکال نداره مطلب بد آموزی داشته باشه  19 .فک کنم بهش میگن آزادی بیان یا همچین چیزی...
در کل خواستم فقط مخالفت کرده باشم  4
[تصویر:  Untitled.png]
پاسخ
 سپاس شده توسط Milad ، لوک خوش شانس
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انجمن بیکراستریت در یازدهم مرداد ماه سال 95 با هدف افزایش دسترسی مخاطبین و طرفداران شخصیت شرلوک هولمز و کارآگاهان دیگر افتتاح شد
و با قــــدرت به فعالیت خود ادامه میدهد