سلام مهمان عزیز، اگر این پیغام رو میبینی یعنی هنوز تو انجمن بیکر ثبت نام نکردی. برای ثبت نام اینجا کلیک کن و از تمام امکانات انجمن استفاده کن و لذت ببر.
اگر قبلا ثبت نام کردی، وارد شو.
جهت حمایت از انجمن
کلیک کنید
logo

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسي کنيد ، چرا نام نويسي ؟

بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات انجمن
شرکت در نظر سنجي کاربر برتر ماه با جوايز ويژه

جنون کار گروهی
#1
resim
همه ما دارای ویژگی‌هایی هستیم که گاهاٌ به عنوان نقاط ضعف از آنها یاد شده است. درونگرایی، جدا از آنکه فرهنگ‌های شرقی بر سکوت، خویشتن‌داری و فضیلت‌های این چنینی تاکید دارد، یکی از همان ویژگی‌هاست. امروزه برونگرا بودن و لبخندهای بزرگ و تصمیمات آنی داشتن تا جایی پیش آمده‌ که به همه قبولانده‌ شده یا باید برونگرا باشید و یا اگر نیستید باید به آن تظاهر کنید.
اما از خود بپرسیم چقدر درون‌گراها را می‌شناسیم؟
معمولا تا حرف از درون‌گراها می‌شود، همه یاد گیک های می‌افتد که در کنج اتاق خود، پشت کامپیوترها نشسته‌اند و بی وقفه کد می‌زنند، اما باید بدانیم تقریبا از هر دو نفر انسان که می‌شناسیم، یک نفر درونگراست. گاهی حتی این مقدار به دو نفر از هر سه نفر می‌رسد. گاهی نیز این ویژگی با خجالتی بودن اشتباه گرفته می‌شود. اما درونگرا بودن با خجالتی بودن متفاوت است؛ خجالتی بودن یعنی ترس از قضاوت اجتماعی؛ که یعنی هم برونگراها و هم درونگراها می‌توانند خجالتی باشند.برای بیان تفاوت این دو گروه می‌توان به صورت استعاره‌ای گفت:
نقل قول: اگر ما باتری درونی‌ای داشته باشیم تفاوت این دو سر طیف بسته به منبعی است که انرژی خود را از آن تامین می‌کند. اینکه با بودن در یک جمع شارژ شوید و یا در خلوت و تنهایی خود، درونگرا و یا برونگرا بودن شما را تعیین می‌کند.
پیش از هرجیز نکته جالبی که باید بدانید این است که آزمایش‌ها ثابت کرد‌ه‌‌اند درونگراها و برونگراها دارایسیستم های عصبی متفاوتی هستند.
  • سیستم عصبی درونگراها به انواع محرک‌ها شامل: نور ، صدا، ارتباطات اجتماعی و....، واکنش نشان می دهد. این افراد در محيطي که کمتر تحريک کننده‌ است، سازنده تر و راحت ترند.

  • در حالیکه برونگراها دقیقا نقطه مقابل آنها هستند. برونگراها به محرک‌های محیطی کمتر واکنش نشان می‌دهند، چیزی که به مرور زمان سبب کلافگی و خستگی آنها می شود. برای همین برونگراها می‌خواهند حرکت کنند و اجازه بدهند رویدادها پیاپی رخ دهند.
نکته دیگر اینکه برونگرایی و درونگرایی در دو سر یک طیف قرار دارند، هیچ‌کس درونگرا و یا برونگرای مطلق نیست و بیشتر انسان ها در ناحیه میانی این طیف قرار دارند:
resim
امروزه در محیط‌ خانه، مدرسه، محل کار و ... از همه انتظار می‌رود برونگرایانه رفتار کنند.
در مدرسه از بچه ها انتظار می رود که فعالیت های خود را گروهی انجام دهند، از کنج های کلاسی خارج شوند و خیلی از معلم ها رفتارهای درونگرایانه را غیرطبیعی می داند.
در محیط های کاری دیوارها را حذف می‌کنند تا همه در جمع کار کنند و به نوعی به تفکر گروهی اصرار می شود، اما باید بدانیم درونگرایان در محیط های آرام خود آماده‌تر، سرحال‌تر و تواناترند.
دنیا پر از انسان‌های برونگرای دوست داشتنی است که از هم‌صحبتی و بودن در کنارشان لذت می‌بریم. آدم‌هایی که انرژی و مایه دلگرمی جمع هستند. جهان به هر دو گروه نیاز دارد. به تعادل یین و یانگ، به انسان‌هایی که بتوانند تریبون‌ها را تسخیر کنند، اما اجازه بدهید وقتی بحث بر سر رهبری و خلاقیت است، درونگرایان سکان را به‌دست بگیرند.
در شرکت‌های بزرگ تلاش می‌شود از مدیران برونگرا استفاده شود، مدیرانی که سینه را سپر می‎‌کنند، چانه را بالا می‌گیرند، قدرت تصمیم گیری سریع دارند، خوش صحبتند و با لبخندی لطیف با پیام چه کمکی می‌توانم به شما بکنم، رفتار می کنند.
اما Adam Grant از Wharto‌n School ثابت کرده که رهبران درونگرا اغلب نتایج بهتری را نسبت به برونگراها ارائه کرده‌اند.
درونگرایان رهبران بهتری هستند؛ زیرا نمی‌خواهند دیگران را کنترل کنند پس اجازه می‌دهند کارمندان در محدوده خود آزادانه‌تر عمل کنند، نمی‌خواهند توجه ها را به سمت خود بچرخاند پس جنون ریسک‌های بزرگ ندارند و برای تصمیم گیری سعی در جمع آوری شواهد دارند تا دقیق‌تر عمل ‌کنند و در نهایت آنها چارۀ دیگری ندارند، آنها مسائل را واضح می‌بینند و مجبورند کاری کنند.
از رهبران بزرگ درونگرایی که دنیا به خود دیده می‌توان به روزولت، رزا پارکر و یا گاندی اشاره کرد. افرادی که خود را ساکت، با صدایی آرام و حتی گاهی خجالتی معرفی کرده‌اند.
و اما خلاقیت...
باور کنید غالب اختراعات در تنهایی رخ داده‌اند، نه در تفکرهای گروهی.
داروین نظریاتش را وقتی در حال کندوکاوهای تک نفر خود در داخل غارها بود، کشف کرد. ناباکوف که درمقابل تلویزیون صدایش از شک می لرزد، قلم تسخیرگر و وحشی خود را در تنهایی به چرخش درمی‌آورد و استیو وازنیاک اولین کامپیوتر اپل را در اتاق خود اختراع کرد، که اگر قرار بود بیرون اتاقش سر کند کامپیوتر اپل نبود...
این بدین معنا نیست که همکاری را حذف کنیم، می دانیم این نتیجه همکاری استیو جابز با استیو وازنیاک بوده که اکنون کامپیوترهای اپل را می‌شناسیم، منظور آن است که فرصت تنهایی و نفس کشیدن را برای درونگرایان فراهم کنیم.
روانشناسان بالینی ثابت کرده اند افراد به صورت غریزی بعد از مدتی رفتارهای دیگران را تقلید می کنند و همواره در جمع افرادی هستند که به علت جذبه شخصی و کاریزمای درونی و قدرت سخنوری سبب تغییر و چرخش سایرین به سمت خود می‌شوند، هرچند بین بهترین سخنران و بهترین ایده پرداز هیج ارتباطی وجود ندارد، هیچ!
  • پس چرا به تفکر گروهی، در کنار هم کار کردن و همه فعالیت‌های گروهی اصرار داریم؟

  • چرا باعث می‌شویم افراد درونگرا از انتخاب یک پیاده‌روی تنها هم حس گناه کنند؟

  • چرا کتاب‌های انگیزشی پر شده از واژه های پر طمطراقی مثل اینکه چطور دیگران را تحت تاثیر قرار دهیم؟

  • چرا انسان ایده‌آل در ذهن ما یک فروشنده قابل است؟
تمام این نکات به این معنا نیست که اجتماعی بودن بد است و ما باید از سایرین کیلومترها فاصله بگیریم. جامعه تا اینجا هم بر پایه عشق و اعتماد پیش آمده است. این اصلا بد نیست که برونگرایان می‌توانند صدای خود باشند و در جمع حاضر باشند، مشکل بر سر اصرار به جمع‌گرایی است، اصرار به تغییر رفتار است. باید به خاطر داشته باشیم همانقدر که درونگرایان نیاز به آموزش های برونگرایی دارند، برونگراها نیز باید یاد بگیرند مثل یک درونگرا رفتار کنند.
در انتها به یاد داشته باشید:
  • جنون کارگروهی را کنار بگذارید. همانقدر که به دور همی و تبادل آرا نیاز است به فضای خصوصی، آزادی عمل و استقلال هم نیاز هست.

  • به تنهایی خود پناه ببرید. با خود بیشتر وقت بگذارنید. بگذارید افکار از اعماق شکل بگیرند.

  • محتویات درون خود را بررسی کنید و بیرون بیاورید. اگر برونگرا هستید این کار کمک می‌کند خود را بیشتر بشناسید و اگر درونگرایید اجازه بدهید گاهی، دسته کم گاهی، آنچه که در ذهن شماست برای بقیه واضح شود.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
میتونم تمام روز ادامه بدم .........


resim


resim
پاسخ
 سپاس شده توسط .Yasaman.
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انجمن بیکراستریت در یازدهم مرداد ماه سال 95 با هدف افزایش دسترسی مخاطبین و طرفداران شخصیت شرلوک هولمز و کارآگاهان دیگر افتتاح شد
و با قــــدرت به فعالیت خود ادامه میدهد