سلام مهمان عزیز، اگر این پیغام رو میبینی یعنی هنوز تو انجمن بیکر ثبت نام نکردی. برای ثبت نام اینجا کلیک کن و از تمام امکانات انجمن استفاده کن و لذت ببر.
اگر قبلا ثبت نام کردی، وارد شو.
جهت حمایت از انجمن
کلیک کنید
logo

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسي کنيد ، چرا نام نويسي ؟

بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات انجمن
شرکت در نظر سنجي کاربر برتر ماه با جوايز ويژه

شرلوک هولمز چگونه به کمک ریاضیات، جهان را نجات داد؟
#1
فکر مي‌کنيد اگر مغز متفکر شيطان‌صفتي مانند پروفسور موريارتي بخواهد جنگ جهاني تازه‌اي را ترتيب بدهد، چه کسي مي‌تواند جلوي او را بگيرد؟ مطمئنا شرلوک هولمز و دستيار جرم‌شناس او دکتر واتسون، اما در «بازي سايه‌ها» يا شرلوک هولمز 2 به کارگرداني گاي ريچي، قضيه آن‌قدرها ساده نيست و کارآگاهان به ابزارهايي بيش از تپانچه و تفکر نياز دارند تا بتوانند نقشه‌هاي شيطاني يک نابغه رياضيدان را کشف و خنثي کنند.
سر آرتور کانن دويل در کتاب «مسئله نهايي» جيمز موريارتي، دشمن ديرينه هلمز را از زبان او اين‌طور توصيف مي‌کند: «او يک نابغه، فيلسوف، مغز متفکر و تحليلگري بي‌نظير است».
البته در پس پرده دانش رياضي بي‌نظير اين روح شيطاني، درک مولتون و آلن گورلي، رياضيدانان دانشگاه آکسفورد قرار دارند. آن دو در پشت صحنه «بازي سايه‌ها» براي باورپذير کردن فرمول‌هاي رياضي پروفسور موريارتي، سخت تلاش کرده و داستان‌ها و متون تاريخي متعددي را مطالعه کرده‌اند.
به گزارش نيوساينتيست، گروه فيلم‌سازي در ابتدا براي پوشاندن تخته‌سياه موريارتي از فرمول‌ها و معادلات رياضي گوناگون به سراغ آنها رفته و از گورلي و مولتون درخواست کرده نه‌تنها فرمول‌ها صحيح باشند بلکه مبتني بر دانش رياضي قرن نوزدهم تهيه شوند که جريان داستان در آن زمان شکل مي‌گيرد.
گورلي مي‌گويد: «وقتي که کار نوشتن معادلات روي تخته‌سياه تمام شد، گروه فيلم‌سازي حسابي هيجان‌زده شده بود. آنها در حالي که تلاش مي‌کردند سناريو را محرمانه نگهدارند، از ما خواستند به جاي موريارتي که يک نابغه رياضي بود، بخش‌هاي ديگري را به داستان اضافه کنيم که گنگ و از لحاظ علمي نادرست باشند».
به همين دليل مولتون و گورلي با استفاده از دست‌نوشته‌هاي موريارتي در فيلم، شروع به ايجاد رمزي محرمانه کردند تا به وسيله آن بتواند پيام‌هاي متعددي را - براي آغاز جنگي که در نظر دارد - در سراسر اروپا مخابره کند.
اما فکر مي‌کنيد اين دو رياضيدان چگونه به افکار شيطاني يک نابغه افسانه‌اي قرن نوزدهم راه پيدا کردند؟ با مطالعه کتاب‌هاي سر آرتور کانن دويل؟ نه! متأسفانه او آن‌قدر با جزئيات به روحيات و علايق موريارتي اشاره نکرده بود که بتوان به کمک آنها از افکار او و رؤياهايي که در سر دارد، آگاه شد. تنها چيزي که به طور روشن در مورد او اشاره شده، نوشتن دو کتاب در مورد بسط دوجمله‌اي و ديناميک يک خرده‌سياره است.
مولتون و گورلي براي به وجود آوردن يک رمز قانع‌کننده از بسط دوجمله‌اي آغاز کردند. گورلي مي‌گويد: بسط دوجمله‌اي به مثلث خيام - پاسکال مربوط مي‌شود و ما اين رمز محرمانه را مبتني بر آن تهيه کرديم».
اين رمز در کتابچه جيبي قرمز موريارتي پنهان شده که پر از عدد است. آنچه در نگاه اول براي خواننده تداعي مي‌شود، دنباله فيبوناچي است که به کمک آن مي‌توان اعداد را از مثلث خيام – پاسکال استخراج کرد. به کمک اين فهرست اعداد ديگري به دست مي‌آيند که نشان مي‌دهند کدام صفحه، خط و کلمه از کتابي بايد جستجو شود. گورلي توضيح مي‌دهد: «موريارتي در مورد اين مثلث و دنباله فيبوناچي دچار وسواس شديدي است و ما تلاش کرده‌ايم از اين خصوصيت او براي طرح رمز استفاده کنيم».
اين دو رياضيدان علاوه بر طرح رمز، سخنراني کاملي در مورد اجرام آسماني نيز براي موريارتي نوشته‌اند. گورلي مي‌گويد: «از قواعد رياضي مرتبط با مکانيک سماوي که در انتهاي قرن نوزدهم بسيار مورد علاقه دانشمندان بوده، استفاده کرديم».
در اين فيلم موريارتي در مورد مسئله n- جرم‌ - مسئله‌اي رياضي که به برهمکنش گرانشي متقابل اجسام آسماني در حرکت با يکديگر مي‌پردازد، سخنراني مي‌کند. گورلي مي‌گويد: «او بايد به اين قضيه علاقه داشته باشد. فرض کنيد مي‌خواهد موشکي بسازد که از جو زمين عبور کند و بعد به دليل گرانش اين سياره به آن برگردد!».
و اگر باز هم بخواهيم داستان لو برود بايد بگوييم که هلمز در لباس مبدل به اين سخنراني گوش مي‌دهد و بعد با نگاه به تخته‌سياه پوشيده شده از فرمول‌هاي رياضي، معمايي را کشف مي‌کند که تيزبين‌ترين رياضيدانان امروزي آن‌را بيش از يک شوخي محاسباتي نخواهند دانست!
پاسخ
 سپاس شده توسط Mahdy_nvs ، arefe.shoon ، ^_^ ، کارآگاه مرده ، Violet.B ، Smω*_* ، Am.A ، گراویتون
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انجمن بیکراستریت در یازدهم مرداد ماه سال 95 با هدف افزایش دسترسی مخاطبین و طرفداران شخصیت شرلوک هولمز و کارآگاهان دیگر افتتاح شد
و با قــــدرت به فعالیت خود ادامه میدهد