سلام مهمان عزیز، اگر این پیغام رو میبینی یعنی هنوز تو انجمن بیکر ثبت نام نکردی. برای ثبت نام اینجا کلیک کن و از تمام امکانات انجمن استفاده کن و لذت ببر.
اگر قبلا ثبت نام کردی، وارد شو.
جهت حمایت از انجمن
کلیک کنید
logo

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسي کنيد ، چرا نام نويسي ؟

بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات انجمن
شرکت در نظر سنجي کاربر برتر ماه با جوايز ويژه

شرلوک:مقایسه٬نقد٬تحلیل و...
#1
resim

مقایسه و تحلیل و نقد بین شرلوک کانن دویل وشرلوک b.b.c 
اول اینو بگم که b.b.c و در کل سیاست چند دهه اخیر بریتانیا ((که خداوند ملکه و تاج و تخت رو حفظ کند??شعار و شعرشون))
بر پایه و همراه با "فمینیسم"(Feminism طرفدار حقوق زنان) بوده است.
(خب این طبیعیه وقتی بالا دستی زن باشه همه طرفدار زنا میشن22) حتی این طرفداری از زنها رو میتونید خیلی واضح در دیگر شبکه ها و برنامه های بریتانیا بخصوص b.b.c ببنید، شرلوک b.b.c هم ازین قضیه مستثنا نیست.

 مثلا در شرلوک b.b.c میبینیم که نقش بیشتری به زنها داده شده....خانم هادسون بیشتر نقش ایفا میکند....رفتنش باعث سقوط بریتانیا میشود!......زن مسنی که تنها روی پای خود ایستاده و تکیه به مردی ندارد و دست فرمان و ماشین خوبی هم دارد22....
  در حالی که کانن دویل خانم هادسون رو چیزی بیشتر از یک زن خانهدار نمیدونست.
  یا در ورژن b.b.c مری را میبینیم که علاوه بر ایفای نقش در چندین قسمت حضور دارد....زنی هست که هوشی برابر با هوش شرلوک دارد!....زنی که عضو گروهی جاسوسی زیر نظر دولت و سرویس های جاسوسی کار میکند.......تیراندازی ماهر است و میداند چطور و چگونه شلیک کند.....و از هم نشینیه همیشگیه شوهرش (واتسن) با شرلوک راضی نیست!....و در نسخه قدیمی آن (عروس نفاق انگیز) او به دنبال حق رای برای زنان است و خواهان برابری حق زن و مرد
ویا مثلا همین قسمت عروس نفرت یا نفاق انگیز که کلا درباره اختلاف زن و مرد و حقوق آنها میباشد.
  
در نسخه کانن دویل مری دختری هست تنها و نیازمند کمک و همین نیاز به کمک هست که باعث آشنایی او با شرلوک و واتسن میشود.
در قدیم (زمان کانن دویل) حتی در انگلستان زنان جنس دوم محسوب میشدند....پس این طبیعیه که کانن دویل در کتابش زیاد درباره زنها ننوشته و زیاد به آنها اهمیت نداده......بخصوص این در حالیه که موضوع کتاب وی درباره جرم و جنایت و داستانی کاراگاهی میباشد....که این موضوع حتی تا همین الان یک موضوع تقریبا مردانست! (چه برسه اون موقع):/
-این چیزی بود که ورژن b.b.c سعی کرد تغییرش بده.....
-امروزه میشود تقریبا ناراحتی و عصبانیت فمینیست ها را درباره داستان شرلوک کانن دویل دید. چرا؟
داستانی که شخصیت اولش مرد است.
داستانی که باهوش ترین شخصیتش مرد است.
داستان کسی که به زنها اهمیت نمیدهد.
و با یک مرد همخونه است.
-میتونم به جرات بگم که جماعت فمینیسم b.b.c اون داستان را حتی یک توهین میدانند......برای همین و با چند هدف دیگه.....شرلوک خود را همجنس.باز نشان دادند....و بهانه آنها هم زندگی با یک مرد در یک خانه و تنفر از زنان بود.
یعنی "شما باید یا به زنها اهمیت بدهید یا اگر ندهید ما به شما میگوییم همجنس.باز!"
-شرلوک کانن دویل از زنها متنفر نبود.
فقط از آنها دوری میکرد، چون میدونست که احساسات میتونه تو تصمیم گیری هایش تاثیر بگذارد....میدونست که ممکن است از حقیقت دور شود.
-یا قصه ی عشق شرلوک به ایرین ادلر!
-شرلوک کانن دویل اصلا به ادلر علاقه نداشت......فقط در آخر داستان عکس وی را طلب کرد....تا مشخصات واقعی او را داشته باشد و از یاد نبرد.....چون ادلر یک بار با تغییر چهره وی را فریب داده بود.....او نمیخواست از یکجا دوبار نیش بخورد.
-شرلوک b.b.c یک جامعه ستیز بلفتره است!
-شرلوک اصلا یک جامعه ستیز بلفتره نیست. حتی خیلی به مردم احترام میگذارد و با احترام برخورد میکند بخصوص در مقابل زنان.....او کمک به مردم را دوست دارد.
-شرلوک بیشتر وقتا در حال مصرف مواد مخدر است.
-مصرف مواد مخدر در زمان کانن دویل در همه کشورها حتی ایران آزاد و امری بود عادی.....به دلیل اینکه در اون زمان جنبه پزشکی داشت و به چشم دارو به آن نگاه میشد.......و شرلوک هم فقط در زمان های (کم) بیکاری این کار را انجام میداد تا ذهن خود را از کار بیندازد و به اصطلاح صورت مسئله را تعویض کند.

-مقایسه و تحلیل و نقد بین شرلوک کانن دویل وشرلوک b.b.c 
آیا شرلوک خدا رو قبول داشت؟؟شرلوک دین داشت؟؟دینش چی بود؟؟
-کانن دویل هیچ وقت به طور مستقیم به دین شرلوک اشاره نکرد (کاری که همه ی نویسنده های حرفه ای میکنند تا تمام اقشار خواننده و مخاطب رو داشته باشند) و همچنین ما میدونیم یکی از مشتری های شرلوک شخص "پاپ" آن زمان بوده.
و از طرفی اطلاعاتی داریم که نشون میده شرلوک کانن دویل به خالقی یکتا اعتقاد داشته.....اطلاعاتی مثل جمله معروف او درباره گل رز:"What is beautiful beauty of roses. Enclosing ... In the case of beliefs, the inference is not valid, so it is said that there is a whole science. But in my opinion, the greatest show of good divine dedication is in flowers, and this is just the good thing that is worth living, and so I believe that we should only have flowers?" که بعد ها گل رز تبدیل به یکی از نمادهای شرلوک شد?
پس اگر بخواهیم به شرلوک کانن دویل دینی را نسبت بدهیم آن دین رسمی و خوانوادگی آن زمان یعنی مسحیت کاتولیک است......اما شرلوک خیلی آدم مذهبی نبود یا نمیشد او را یک کاتولیک یا دین دار متعصب و پایبند دانست، او به خالقی یکتا باور داشت اما میشد نوع ایمانش رو خاص خودش دونست!تا کاتولیک! ایمان شرلوکی به خالق یکتا!
-اما در ورژن b.b.c (خب این قسمت بی ربط به قسمت قبل نیست (فمنیسم))
شرلوک در این سریال نشانه های زیادی از بی دینی دارد؛ در حالی که بازهم بطور مستقیم به دین او اشاره نشده.....ولی به جرات میشه گفت شرلوک مدرن بی دین و ایمان است.....برای مثال دیالوگ او به واتسن زمانی که واتسن به او پیشنهاد پدرخواندگیه (Godfather) فرزندش را میدهد.....و او در جواب میگوید:
"خدا یک داستان خنده داره که توسط بی کفایتها شاخ وبرگ گرفته تا همه ی مسئولیت ها رو گردن یک دوست جادویی و نامرئی بیندازند."
?قابل توجه فن های مذهبی شرلوک بخصوص بندیک????
و این اصلا جای تعجب نداره
چرا؟؟
چون "فمنیستها" شدیدا با "واتیکان" مخالفند.
چون معتقدند که واتیکان برای قرن ها زنها رو نادیده و سرکوب کرده......واتیکان طی تاریخ قوانین زیادی مثل منع پاپ شدن زنان ویا عدم ازدواج زنان روحانی و..... وصل کرد.
این اعتراض فمینیسم ها با قسمت "عروس نفرت انگیز" ارتفاع گرفت، و با رونمایی از شخصیت "یوروس" به اوج خود رسید.

resim

خب به نظرتون شرلوک واقعی بوده؟!!؟؟!!!!
شاید باورتون نشه که خیلی ها رو دیدم که میگفتن و باور داشتن شرلوک یک فرد واقعی بوده و وجود داشته و قبلا در لندن زندگی می کرده!!!!!
و وقتی هم ازشون دلیل حرفاشونو می خواستی می گفتن:
"خونش هنوز هست....با همون آدرس 221b .....کردنش موزه"
حتی خیلی از مردم اروپایی و انگلیسی بودن که فکر می کردن شرلوک واقعیه و مشکلاتشونو با نامه پست می کردن به اون آدرس تا شرلوک حلشون کنه!
چه به شوخی یا جدی
از گم شدن گربه خونگی بگیرید...تا مشکلات مختلف خانوادگی....یا دزدی
حتی قبلها مسولین موزه به بعضی از نامه ها جواب هم میدادن!
•خب این درست نیست.
شرلوک به اون اسم و عنوان و شکل و شمایل که در داستانها هست
وجود نداشتن.
اما!
همیشه گفتن پشت هر داستانی حقیقتی هر چند کوچک پنهانه....

انگلیسی ها بخصوص انگلیسی های سنت گرا شدیدا خرافاتی میباشند.
که کانن دویل خالق شرلوک هملز هم ازین قضیه مستثنا نبود.
آثار این اعتقادات رو میشه حتی در داستان های شرلوک دید.
وی بعد از کامل کنار گذاشتن شرلوک چند کتاب داستانی ماوراطبیعی نوشت.


resim
‍  شرلوک هلمز?
Dr.Joseph bell
دکتر و جراح و استاد جوزف بل....البته شاگردانش
که "کانن دویل" هم جزوشون میشه
طبیعتا اونو "پروفسور بل" صدا میکردن.
همون طور که شاید در قسمتی از پشت صحنه سریال شرلوک از زبان خود کانن دویل هم دیده باشید؛ اون پروفسر بل رو شخصی میدونست که موجب الهام گیریه شخصیت هلمز شد.
پروفسور بل استاد دویل در دانشکده ی Edinburgh بود.
همانطور که خود دویل میگه:
پروفسور بل خیلی دقیق و موشکاف بود....مثلا در هنگام ویزیت بیمار، تا بیمار به داخل اتاق می امد، قبل از اینکه با بیمار مشغول به صحبت بشه.....اون به علائم و نشانه ها(diagnostic) نگاه می کرد و قبل از مریض میگفت.....مثلا تو از لباست یا دستت معلومه که کشاورزی....ناهارت این بوده و اینجوری خوردی....الانم انفلانزا گرفتی و...

تلفظ و خواندن صحیح اسم
Sherlock 
شرلاک  میباشد.
نه شرلوک 
اما این از کجا آمده؟
در ترجمه های کتاب (مخصوصا در ایران!) معمولا سعی میشه اسامی که تلفظ آنان سخت یا پیچیده هست را گرد و ساده کنند...تا مخاطب راحت تر ارتباط برقرار کنه و راحت تر تلفظ کنه....برای همین حتی در ترجمه های قدیمی کتاب ها به فارسی (بیش از حدود 40سال قبل) شرلاک را شرلوک ترجمه کردند و از اون زمان تا به حال در زبان فارسی شرلاک
شرلوک مانده است و کسی هم دیگه تغییرش نداده.
البته همیشه هم این اتفاق فقط برای راحتی مخاطب نمی افتد
در بعضی وقتها واقعا اشتباه مترجم باعث این اتفاقات میشود...در حالی که با پیشرفت و جلو رفتن زمان مترجمین برای ترجمه یک کتاب برای رفع خطا و سرعت بخشیدن به کارشون به فایل های صوتی کتاب یا کتاب های ترجمه شده از همان کتاب به زبان دیگر مراجعه می کنند.
درواقع اسم شرلوک جنسیت خاصی نداره و هم میشه رو دختر گزاشت و هم پسر

حالا بماند که یسری ها میگن کلا اسم دخترونس✌️ 4


resim
عوامل سازنده فیلم شرلوک هلمز بازی سایه ها(game of shadows)
برای رمزنگاری دفترچه پروفسور موریارتی در این فیلم و همینطور نوشتن معادلات مختلف رایج آن زمان بر روی تخته سیاه دفتر و کلاس موریارتی.....از گروهی در دانشگاه اکسفورد کمک گرفتند.
و الگریتم استفاده شده برای رمزنگاری دفترچه موریارتی، با استفاده از "مثلث خیام_پاسکال" صورت گرفته بود.
پ ن:این الگریتم برای حل ضرایب دو جمله ای استفاده میشود و در هر کشوری نامی مختلف دارد....در ایران با نام مثلث خیام....و اکثرا با نام مثلث پاسکال....اما قبل تر از اون توسط ریاضیدان هایی هندی و ایرانی و چینی کشف شده بود.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
#

اینم لینک اصل گزارش روی سایت دانشگاه

⚠️تمامی فکتها داری منبع میباشند.

اپدیت شد
این روزا درگیرِ روزمرگی و تکرارم. این لوپِ مسخره انقدر تکرار میشه که بهش عادت میکنم. حس میکنم وظیفمه هر روز از همون دکه ی سرچهار راه، سیگار بگیرم و اولیشو با همون فندکِ آوییزون از شیشه ی دکه روشن کنم. حس میکنم حدقل چند ساعت در روز باید کِز کنم گوشه ی تختم، تا مبادا از مدارِ تکرارم بیرون بیام. گاهی وقتا انقدری ساکت و راکد میشم که فقط زنگ خوردنِ تلفنم، میتونه منو برگردونه به جریانِ مضحکِ زندگی. البته فقط برای چند ثانیه.
پاسخ
 سپاس شده توسط Rend ، Honey ، morty ، sara 1719 ، Baudelaires ، Violet.B ، شرل ، Safoura ، Warrior
#2
منبع ات کو؟ 22 4
resim

کلیپ مخصوص جشن دو سالگی انجمن ( با kmplayer ببینید واضحتر است)

http://s9.picofile.com/file/8333611684/tawalod_anjoman_baker.wmv.html
پاسخ
#3
(2018/05/04، 12:09 AM)Rend نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
منبع ات کو؟ 22 4


حالا اگه من نمیگفتم منبع معتبره اصلا یادت به منبع نبودا 24
این روزا درگیرِ روزمرگی و تکرارم. این لوپِ مسخره انقدر تکرار میشه که بهش عادت میکنم. حس میکنم وظیفمه هر روز از همون دکه ی سرچهار راه، سیگار بگیرم و اولیشو با همون فندکِ آوییزون از شیشه ی دکه روشن کنم. حس میکنم حدقل چند ساعت در روز باید کِز کنم گوشه ی تختم، تا مبادا از مدارِ تکرارم بیرون بیام. گاهی وقتا انقدری ساکت و راکد میشم که فقط زنگ خوردنِ تلفنم، میتونه منو برگردونه به جریانِ مضحکِ زندگی. البته فقط برای چند ثانیه.
پاسخ
 سپاس شده توسط Rend
#4
4 19 16 میخواستی نگی !
resim

کلیپ مخصوص جشن دو سالگی انجمن ( با kmplayer ببینید واضحتر است)

http://s9.picofile.com/file/8333611684/tawalod_anjoman_baker.wmv.html
پاسخ
#5
.....
این روزا درگیرِ روزمرگی و تکرارم. این لوپِ مسخره انقدر تکرار میشه که بهش عادت میکنم. حس میکنم وظیفمه هر روز از همون دکه ی سرچهار راه، سیگار بگیرم و اولیشو با همون فندکِ آوییزون از شیشه ی دکه روشن کنم. حس میکنم حدقل چند ساعت در روز باید کِز کنم گوشه ی تختم، تا مبادا از مدارِ تکرارم بیرون بیام. گاهی وقتا انقدری ساکت و راکد میشم که فقط زنگ خوردنِ تلفنم، میتونه منو برگردونه به جریانِ مضحکِ زندگی. البته فقط برای چند ثانیه.
پاسخ
#6
خیلی جالب بود 4
البته تا سر عکس دومیه بیشتر نخوندم 22
resim
پاسخ
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انجمن بیکراستریت در یازدهم مرداد ماه سال 95 با هدف افزایش دسترسی مخاطبین و طرفداران شخصیت شرلوک هولمز و کارآگاهان دیگر افتتاح شد
و با قــــدرت به فعالیت خود ادامه میدهد