سلام مهمان عزیز، اگر این پیغام رو میبینی یعنی هنوز تو انجمن بیکر ثبت نام نکردی. برای ثبت نام اینجا کلیک کن و از تمام امکانات انجمن استفاده کن و لذت ببر.
اگر قبلا ثبت نام کردی، وارد شو.
جهت حمایت از انجمن
کلیک کنید
logo

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسي کنيد ، چرا نام نويسي ؟

بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات انجمن
شرکت در نظر سنجي کاربر برتر ماه با جوايز ويژه

اثبات وجود خدا به وسیله علم
#1
نوشته پروفسور اسپیتزر 
نقل قول:
اثبات وجود خداوند در تاریخ علم، بحث های زیادی را به وجود آورده است. بسیاری از دانشمندانی که البته فیلسوفان بزرگی هم هستند، به ذاتی لایتناهی به نام خداوند اعتقاد دارند و البته عده ای دیگر مانند استیون هاوکینگ، وجود چنین قدرتی را بیهوده و غیر لازم می دانند.

برای پاسخ به این سوال که آیا خداوندی جهان را خلق کرده است، باید قدم به قدم  مراحل زیر را طی کنیم:

۱- هرچیزی که آغازی دارد، علتی دارد.

۲- کائنات، آغازی داشته است.

۳- بنابراین کائنات هم علتی دارد.

قدم اول همان قانون علت و معلول است که می گوید هر معلولی، علتی برای به وجود آمدن دارد، در غیر اینصورت ماده از هیچ به وجود آمده است که به هیچ وجه منطقی نیست.در گام دوم باید اثبات کنیم که جهان آغازی داشته است و برای اینکار از علم کمک میگیریم و  در مرحله ی سوم فقط باید از مرحله ی قبل، نتیجه گیری کنیم.

شواهد آغاز جهان
برای اثبات آغاز داشتن کائنات، چندین شاهد و دلیل علمی در دست داریم. یکی از این شواهد، قوانین ترمودینامیک هستند که به صورت زیر بیان می شوند:

قانون اول: میزان کل انرژی-جرم در جهان، ثابت است.

قانون دوم: میزان انرژی در دسترس برای کار در حال کاهش است یا به عبارت دیگر انتروپی در حال افزایش و در حال رفتن به سمت ماکسیمم است.برای کسانی که با مفهوم انتروپی آشنایی زیادی ندارند باید بگویم که انتروپی یک کمیت ترمودینامیکی بوده و معیاری از نحوه ی توزیع انرژی است، به طوری که هر چه میزان پخش انرژی بیشتر باشد، انتروپی نیز بیشتر خواهد بود. به نظر من اینکه از انتروپی به عنوان “بی نظمی” یاد می کنند، کاملاً اشتباه است، در طبیعتی با چنین قوانین دقیقی، بی نظمی معنا ندارد، درواقع وقتی تمام انرژی در یکجا متمرکز شده باشد، انتروپی مینیمم(مانند آغاز جهان) و زمانیکه انرژی بین بخش های مختلف به طور یکسان، پخش شده باشد، انتروپی ماکسیمم مقدار خود را دارد که این یعنی عدالت، نه بی نظمی!

بگذریم، حالا باید از این دو قانون نتیجه گیری کنیم: اگر میزان کل انرژی-جرم محدود باشد و میزان انرژی قابل استفاده، در حال کاهش باشد، بنابراین جهان نمی تواند تا ابد وجود داشته باشد وانرژی اش روزی تمام خواهد شد. هر بخش از جهان، دمای یکسانی (انتروپی ماکسیمم) خواهد داشت. بنابراین نتیجه ی واضح این است که جهان در زمان معینی و با مقدار بسیار زیادی انرژی  آغاز شده است و اکنون در حال مصرف این انرژی است.

در اخترفیزیک نیز، کشف مهمی وجود دارد که به آغاز و خلق کائنات اشاره دارد و ثابت شده است که جهان ما در حال تورم و انبساط است و تا ابد به این تورم ادامه خواهد داد. این کشف، دلیلی قوی است که ثابت می کند جهان در حال تورم، روزی در یک نقطه متمرکز بوده و در واقع شروعی در زمان داشته و از یک زمان خاص آغاز شده است.

پس چه کسی خدا را خلق کرده است؟!!

حال ممکن است برای عده ای این سوال پیش بیاید که اگر هر چیزی که آغازی داشته، حتما علتی و خالقی هم دارد، پس خالق خدا کیست؟ پاسخ به این سوال در فهم نکته ی ظریفی نهفته است: ما در استدلال خود گفتیم هر چیزی که آغازی داشته باشد، علت و خالقی خواهد داشت، اما مسئله اینجاست که خدا آغازی نداشته است! طبق قانون نسبیت عام اینشتین که در کنار کوانتوم، یکی از نظریات انقلابی قرن بیستم بود و  آزمایش ها هم آن را اثبات کرده اند، زمان به ماده و فضا ارتباط دارد، بنابراین زمان خودش با ماده و فضا آغاز شده است! پس بحث کردن در مورد زمان قبل از خلق کائنات کاملاً اشتباه است. زیرا زمان خود با کائنات متولد شده است. اما خدایی که ما از او حرف میزنیم خالق کل کائنات و من جمله زمان است! بنابراین خدا با زمانی که خودش آن را آفریده، محدود نمی شود و در آن نمی گنجد.در نتیجه خداوند، آغازی در زمان نداشته و در نتیجه نیازی به علت و خالقی ندارد! در مقالات آینده خواهیم دید تفسیر کپنهاگی مکانیک کوانتوم  هم خدا را بیرون از سیستم مشاهده کننده و مشاهده پذیر قرار می دهد. تفسیر کپنهاگی می گوید واقعیت، معلول اندازه گیری است و تا ما چیزی را اندازه گیری نکنیم آن چیز وجود نخواهد داشت! اگر تمام این دلایل را کنار هم بگذاریم، می توانیم نتیجه بگیریم که کائنات توسط یک قدرت ماورای کائنات و فوق طبیعی خلق شده است. این شواهد همچنین نشان می دهند که این قدرت فوق جهانی، بسیار باهوش و باشعور است.
فرد هویل (Fred Hoyle) یکی از برجسته ترین اخیرفیزیکدانان و البته یکی منکران سرسخت خدا، با سنجش این شواهد؛ به کلی نظرش تغییر کرد. هویل می گوید:
نقل قول:
 چرا شما نباید به خودتان بگویید: قطعاً یک شعور فوق العاده باهوش، ویژگی های اتم کربن را طراحی کرده است، در غیر اینصورت احتمال پیدایش من از چنین اتمی از طریق نیروهای تصادفی طبیعت، ناچیز است؟”  البته که باید این سوال را از خودتان بپرسید! تفسیر حقایق نشان می دهد که یک ابرشعور یا ابر عقل، این جهان را با فیزیک، شیمی و زیست شناسی خلق کرده است،چرا که نیروهای تصادفی طبیعت، قادر به انجام چنین کاری نیستند.
از طرفی افرادی مانند استیون هاوکینگ و ریچارد داوکینز، که اولی یک فیزیکدان نظری و دومی یک زیست شناس فرگشتی است، هر کدام با استفاده از حوزه تخصصی خود، وجود خداوند را رد می کنند. مثلا هاوکینگ می گوید در کوانتوم، ذره می تواند از هیچ به وجود آید. در حالیکه این استدلال، کمی عوام فریبانه است، چرا که مفهوم “هیچ” در فیزیک با مفهوم آن در عوام، تفاوت دارد. در واقع، “هیچ” در عوام به معنای “عدم” است، در حالیکه “هیچ” در فیزیک، یک میدان است و به معنای عدم نیست. بنابراین، لازم است در مورد هر استدلالی (چه در اثبات و چه در رد خدا) کاملا تحقیق کنید و  تنها به این دلیل که یک دانشمند مشهور آن را بیان می کند، قانع نشوید!
آیا استدلال بالا، درست و منطقی است و آیا شما را قانع می کند؟ تعریف شما از خدا چیست؟ آیا راه دیگری برای اثبات خدا می شناسید؟
My name is Wikipedia  26
پاسخ
 سپاس شده توسط جین مارپل ، Mahdy_nvs ، گراویتون ، کارآگاه مرده ، The End ، morty ، Warrior
#2
خب اتئیستها درمورد هر چیزی یه توجیهی میارند. درمورد همین جهان هم توجیهات خاص خودشون را دارند. به نظرم ادم باید باپژوهش دین و خدا را قبول کنه، ولی اگه بخواد با علم توجیهش کنه ناموفقه. چون اولا این جهان اونقدری بزرگ و پیچیده هست که ما ازش علم کافی نداشته باشیم. دوما علم انسان محدوده یعنی چیزی که ازین جهان برامون قابل درکه، حتی اگه به 100% جهان هم دسترسی داشته باشیم، از ابعاد ریز تا درشت، فقط برداشت کالبد گوشتی و چشمها و گوشها و سایر حسهای ما هست. شاید واقعیت جهان چیز دیگریست و تاثیرش روی ما چیزیه که تازه هنوز کمی ازش را شناختیم، به قول بزرگان، شاید ما همون ماهی توی تنگ باشیم، لزومی نداره که جهان همون طوری باشه که به نظر ما میرسه. بعد ما با این علم ضعیفمون میخوایم خدا را با این ابزارِ ناکارامد توجیه و اثبات کنیم؟؟ اون وقت توقع داریم دچار انحراف نشیم؟
البته که اشارات علمی که توسط خداوند توی کتب مقدس اومده قضیه ش جداست. و به این معنا نیست که اونها ابزاری برای اثبات خدا باشند. به نظر بنده امر ایمان به خدا یک چیزی فراتر از اینهاست و بهتره ادم نخواد با علم محدودش خداوند را "اثبات" کنه. البته که من وقتی فیزیک میخونم در نهایت لحظه به لحظه ایمانم قوی تر میشه و لحظه به لحظه خدا را بیشتر میشناسم و حس میکنم. ولی مقوله ی "اثبات وجود خدا" با "شناخت خدا" کاملا مجزان. همین فیزیکی که من میخونم و همین چیز هایی که من درک میکنم را چندین برابرش را استفن هاوکینگ درک کرد. چطوره که من در فیزیک خدا را میبینم و استفن هاوکینگ عدم وجود خدا را؟این به این دلیله که ایمان به وجود خدا چیزی نیست که بخواد با علم بوجود بیاد یا بخواد با علم ثابت بشه. شاید شاعرانه باشه ولی یه چیز قلبیه. البته همین چیز قلبی قطعا توجیهات منطقی داره که درین مقال نگنجد و خلاصه همچین احساسی هم نیست.
استفاده از علم برای اثبات وجود خدا و دین متاسفانه امروزه باعث بوجود اومدن یه سری اندیشه های عجیب (مثل کتاب جهان هولوگرافیک اثر تالبوت) شدند که گاها تخریبات زیادی به اصل دین وارد میکنند. دین راه و روش زندگیه و مقوله ش از علم جداست. علم سلول ها را میبینه.اتمها را میبینه ولی هیچ وقت نمیتونه توی مثلا زمینه ی"قرار نگرفتن تحت سلطه ی استعمارگران" یا " خوبی کردن به دیگران" یا "روش زندگی اجتماعی" نظری بده. اگه هم بتونه، هنوز اول راه هم نیست. صفره.
البته در نهایت علم و دین "تقریبا"یکی اند. "درنهایت" اگه کسی بتونه به صددرصد علم قابل دسترسی انسان برسه ، به علت "اکثر " توصیه های دینی پی میبره ولی حالا کوووتا علم؟ در نهایت تا ابد ما بتونیم به یه گوشه از جهان شناخت پیدا کنیم یا نتونیم. البته اگه هم بتونیم، باز هم توصیه هایی در دین هست که با همه ی علم جهان هم نمیشه اثباتش کرد. چون همونقدر که مشهوده ، همونقدر هم غیر قابل درکه. مثلا همین وجود خدا. یک چیز بسیار بدیهی و مشهوده. ولی شرط میبندم اگه یه اتئیست متعصب کل علم را هم داشته باشه بازم میخواد یه توجیهی بیاره.
به سخنرانی های دکتر گلشنی دانشگاه شریف گوش بدین.درمورد مرز های علم و فلسفه هست.
پاسخ
 سپاس شده توسط Mahdy_nvs ، morty
#3
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

به خاطر مدل خاص خشکی زمین از نظر فضایی
فقط یک نقطه ی طلایی (1.618 و خوردی) وجود دارد
که مختصات دقیق کعبه است
این همش نیست توی عربستان و در مدینه و نسبت به تمام
این مختصات کعبه روی نقطه ی دقیق عدد فی قرار میگیره
لئوناردو فیبوناچی این نسبت را در قرن 13 هم کشف کرد
کعبه در دوره ی حضرت ابراهیم ساخته شد
resim
پاسخ
 سپاس شده توسط گراویتون
#4
(2018/04/16، 03:21 AM)گراویتون نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خب اتئیستها درمورد هر چیزی یه توجیهی میارند. درمورد همین جهان هم توجیهات خاص خودشون را دارند. به نظرم ادم باید باپژوهش دین و خدا را قبول کنه، ولی اگه بخواد با علم توجیهش کنه ناموفقه. چون اولا این جهان اونقدری بزرگ و پیچیده هست که ما ازش علم کافی نداشته باشیم. دوما علم انسان محدوده یعنی چیزی که ازین جهان برامون قابل درکه، حتی اگه به 100% جهان هم دسترسی داشته باشیم، از ابعاد ریز تا درشت، فقط برداشت کالبد گوشتی و چشمها و گوشها و سایر حسهای ما هست. شاید واقعیت جهان چیز دیگریست و تاثیرش روی ما چیزیه که تازه هنوز کمی ازش را شناختیم، به قول بزرگان، شاید ما همون ماهی توی تنگ باشیم، لزومی نداره که جهان همون طوری باشه که به نظر ما میرسه. بعد ما با این علم ضعیفمون میخوایم خدا را با این ابزارِ ناکارامد توجیه و اثبات کنیم؟؟ اون وقت توقع داریم دچار انحراف نشیم؟
البته که اشارات علمی که توسط خداوند توی کتب مقدس اومده قضیه ش جداست. و به این معنا نیست که اونها ابزاری برای اثبات خدا باشند. به نظر بنده امر ایمان به خدا یک چیزی فراتر از اینهاست و بهتره ادم نخواد با علم محدودش خداوند را "اثبات" کنه. البته که من وقتی فیزیک میخونم در نهایت لحظه به لحظه ایمانم قوی تر میشه و لحظه به لحظه خدا را بیشتر میشناسم و حس میکنم. ولی مقوله ی "اثبات وجود خدا" با "شناخت خدا" کاملا مجزان. همین فیزیکی که من میخونم و همین چیز هایی که من درک میکنم را چندین برابرش را استفن هاوکینگ درک کرد. چطوره که من در فیزیک خدا را میبینم و استفن هاوکینگ عدم وجود خدا را؟این به این دلیله که ایمان به وجود خدا چیزی نیست که بخواد با علم بوجود بیاد یا بخواد با علم ثابت بشه. شاید شاعرانه باشه ولی یه چیز قلبیه. البته همین چیز قلبی قطعا توجیهات منطقی داره که درین مقال نگنجد و خلاصه همچین احساسی هم نیست.
استفاده از علم برای اثبات وجود خدا و دین متاسفانه امروزه باعث بوجود اومدن یه سری اندیشه های عجیب (مثل کتاب جهان هولوگرافیک اثر تالبوت) شدند که گاها تخریبات زیادی به اصل دین وارد میکنند. دین راه و روش زندگیه و مقوله ش از علم جداست. علم سلول ها را میبینه.اتمها را میبینه ولی هیچ وقت نمیتونه توی مثلا زمینه ی"قرار نگرفتن تحت سلطه ی استعمارگران" یا " خوبی کردن به دیگران" یا "روش زندگی اجتماعی" نظری بده. اگه هم بتونه، هنوز اول راه هم نیست. صفره.
البته در نهایت علم و دین "تقریبا"یکی اند. "درنهایت" اگه کسی بتونه به صددرصد علم قابل دسترسی انسان برسه ، به علت "اکثر " توصیه های دینی پی میبره ولی حالا کوووتا علم؟ در نهایت تا ابد ما بتونیم به یه گوشه از جهان شناخت پیدا کنیم یا نتونیم. البته اگه هم بتونیم، باز هم توصیه هایی در دین هست که با همه ی علم جهان هم نمیشه اثباتش کرد. چون همونقدر که مشهوده ، همونقدر هم غیر قابل درکه. مثلا همین وجود خدا. یک چیز بسیار بدیهی و مشهوده. ولی شرط میبندم اگه یه اتئیست متعصب کل علم را هم داشته باشه بازم میخواد یه توجیهی بیاره.
به سخنرانی های دکتر گلشنی دانشگاه شریف گوش بدین.درمورد مرز های علم و فلسفه هست.

بله درست میفرمایید... ولی در واقع من فقط خواستم نشون بدم که علم هم توانایی پاسخ به اینکه خدا وجود داره یا نه رو داره جدای از ادیان ابراهیمی یا هر دین دیگه ای...فقط خدا به معنی خالق
My name is Wikipedia  26
پاسخ
 سپاس شده توسط Mahdy_nvs ، گراویتون
#5
خیلی ممنون از مایکرافت این مطلب رو به شدت دوست داشتم و البته توضیحات گراویتون هم عالی بود ولی خب به قول شما انسان در زمان کندکاو و کنجکاوی زیاد می تونه به شک در رابطه با جهان بیافته و من خودم اینو تجربه کردم و می دونم حتی گراویتون در این مورد حتی بیش تر از من تجربه داره و جا داره شدیدا از کارآگاه مرده ی عزیز تشکر کنم که عدد فی رو توضیح داد من عاشق این عددم! و کم پیش میاد از چیزی این جوری تعریف کنم !

وجود خدا رو کاملاً قبول دارم به نظرم انسان چه الله رو بپرسته چه نه به هر صورت چیزی رو می پرسته چون انسان از نظر روانی نیازمند به حس پرستشه حالا می تونه پرستش هر چیزی باشه چون انسان نیاز به حس بندگی داره یکی بنده ی حرص و پوله یکی بنده ی توجه یکی بنده ی غرورشه و یکی دیگه بنده ی خدایگان کاذب!  حتی اکثر ماهایی که ادعا می کنیم بنده ی خداییم بنده ی چیزای دیگه هم هستیم و بیش تر اوقات بیشتر بنده ی اوناییم تا خدا!  شما بندگی چی رو می کنید؟
resim
پاسخ
 سپاس شده توسط morty ، گراویتون
#6
نظریه های جالبی بود
resim
پاسخ
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انجمن بیکراستریت در یازدهم مرداد ماه سال 95 با هدف افزایش دسترسی مخاطبین و طرفداران شخصیت شرلوک هولمز و کارآگاهان دیگر افتتاح شد
و با قــــدرت به فعالیت خود ادامه میدهد